Клинички центар у Крагујевцу, као установа терцијарног нивоа здравствене заштите, у ковид пандемији тесно сарађује са Управом за ванредне ситуације града Крагујевца.
Број хоспитализованих пацијената са тешком клиничком сликом се свакодневно увећава, па је помоћ волонтера запосленима који раде у ковид клиникама од великог значаја.
Према препоруци Управе за ванредне ситуације, чланови удружења „После кише“ већ неколико дана волонтирају у Клиничком центру и помажу медицинарима уносећи боце са кисеоником.
Неколико младића свакодневно долази на неку од ковид клиника Клиничког центра у Крагујевцу у раним јутарњим сатима.
Хоспитализовани пацијенти, који се лече од Ковида 19 у блоку Ц-5 на Клиници за психијатрију, Ц-4 Интерној клиници и Ц-3 Клиници за неурологију су на кисеоничној терапији.
Тешке боце у којима се налази кисеоник свакодневно се допремају на неку од клиника, а испражњене боце је свакодневно потребно заменити новим.
Волонтери удружења „После кише“ су у обављању овог посла на услузи медицинарима Клиничког центра.
Здравствени систем је пренапрегнут, медицинари раде пуном паром, а многи на послу остају даноноћно.
Број пацијената који морају да буду хоспитализовани интензивно расте и тренутно се у Клиничком центру налази 336 болесника који имају тешку клиничку слику.
Волонтери који помажу у раду дају велики допринос, јер је њихова помоћ изузетно значајна.
Боце са кисеоником који се користи као неопходна терапија у лечењу ковид пацијената се свакодневно два пута, ујутру и увече, допремају у пунктове ковид клиника.
Овај тежак физички посао волонтери Удружења „После кише“ обављају са пуно елана и свакодневно стоје на услузи медицинарима.
Хуманизам и пожртвовање људи који желе да помогну на било који начин има изузетан значај у тешком и непредвидивом времену у коме живимо.
Радно ангажовање без накнаде волонтера Удружења „После кише„ један је од најсветлијих примера хуманости у пандемији корона вируса у Крагујевцу.
Извештава новинарка РТК Катарина Мировић.