Градска комунална предузећа Чистоћа, Градске тржнице, Зеленило, Паркинг сервис и Градска гробља од Нове године су обједињена и функционишу као једно – Јавно-комунално предузеће „Шумадија“.
Статусно припајање предузећа је завршено, услуге су обједињене, а нова организација рада данас је ступила на снагу.
Рок за изјашњавање запослених који су „испод црте“ у једном од ових пет предузећа је продужен до 9. јануара.
Око 120 радника, колико их је у првом тренутку било на раднг листи испод црте могу најкасније до 9. јануара да се изјасне да ли прихватају понуђене отпремнине од 300 евра по години стажа.
У супротном, биће проглашени за технолошки вишак. Како незванично сазнајемо, приговор на рангирање уложила је половина оних који су се на ранг листи нашли испод цртне, а Комисија је неколико приговора уважила.
Радници су били у прилици да се у оквиру својих квалификација пријаве за по три радна места.
Након тога, урађено је рангирање запослених по систему бодовања. Раднике су оцењивали њихови директори. Критеријуми су, између осталог, били квантитет и квалитет рада.
У синдикату Чистоће сматрају да је целокупан процес рационализације запослених у том предузећу протекао без већих проблема и замерки.
Од укупно 610 запослених колико их је било укупно било запослено у ових пет градских комуналних предузећа, у Шумадији ће радити њих 485.
Директор Шумадије, Немања Димитријевић тврди да ће оснивањем новог привредног субјекта комунални сектор бити бржи и бољи.
Трошкови пословања ће бити смањени, а повећана ефикасност у управљању. У плану је, каже, и улагање у капиталне инвестиције из кредитног задужења од око 13 милиона евра.
Смањивање броја запослених у комуналним предузећима чији је оснивач град представља, како је објашњено, усклађивање са Одлуком о максималном броју запослених у систему локалне самоуправе.
Према Закону о максималном броју запослених предвиђено је 15 запослених у систему јавне управе на хиљаду становника.
Извештава новинарка РТК Нина Бајић.
