Министарство унутрашњих послова организовало је данас на више од 50 локација у Србији оперативно-такитичку вежбу снага система заштите и спасавања Републике Србије под називом „Систем 2021“.
У Крагујевцу вежба је одржана код језера Бубањ, a учествовало је око 300 припадника специјализованих јединица.
Циљ је био да се провери спремност и увежбаност свих субјеката и органа за реаговање у ванредним ситуацијама.
Вежба „Систем 2021“ почела је наредбом министра унутрашњих послова Александра Вулина, путем директног преноса, у исто време на 50 локација у Србији.
На вежби код језера Бубањ у Крагујевцу, приказано је реаговање специјализованих јединица након разорног земљотреса и у ситуацијама које он доноси.
Симулирано је спасавање људи из рушевина, током пожара, из воде и после саобраћајног удеса.
У вежби је учествовало око 300 припадника Сектора за ванредне ситуације, Црвеног крста, Ватрогасног савеза и Војске Србије, Горске службе спасавања и других организација и органа.
Циљ вежбе био је да се провери спремност и координација свих субјеката и система заштите и спасавања за дејство у ванредним сутуацијама.
Представници Министарства унутрашњих послова Републике Србије изјавили су да држава непрекидно ради на едукацији становништва, обуци специјализованих јединица и побољшању опреме како би се на прави начин реаговало приликом елементарних непогода и
Крагујевац је недавно погодио јак земљотрес, па је ово била права прилика да се провери спремност свих јединица и организација за реаговање у ванредним ситуацијама.
Вежба, у којој је учествовало 8.000 људи, истовремено је одржана у 24 града и 26 општина широм Србије. Ово је први пут, од времена некадашње Југославије, да је вежба изведена у овим размерама и формату.
Извештава новинар РТК Саша Стаменић.
