Из градског буџета три милиона динара за потпомогнуту вантелесну оплодњу

Више од 300 хиљада парова у Србији има проблем са стерилитетом. Статистика Републичког фонда за здравствено осигурање показује да је током прошле године било планирано да између 3500 и 4500 парова прође кроз процес вантелесне оплодње о трошку државе.

У Крагујевцу се у 2019. пријавило 9 парова за вантелесну оплодњу о трошку града. За ове намене, из градског буџета у 2020. биће издвојено три милиона динара.

Вантелесна оплодња о трошку Републичког фонда за здравствено осигурање обавља се у шест државних здравствених установа: Клиничком центру Србије, Гинеколошко-акушерској болници „Народни фронт“, Клиничким центрима у Крагујевцу, Нишу, Војводини и општој болници у Ваљеву.

У Крагујевцу се 2016. пријавило 30 парова, у 2017. и 2018. по 8 парова, а у 2019. години 9 парова.

Промене које се очекују у области демографске и популационе политике на републичком и локалном нивоу, град Крагујевац не ремети, јер се труди да учини све како би наталитет из године у годину растао.

РФЗО је за један покушај вантелесне оплодње у прошлој години, плаћао од 185 до 195 хиљада динара. Старосна граница је померена за жене – до 42. године живота.

Будући родитељи који планирају да иду на вантелесну оплодњу, све информације могу да добију у Одељењу за здравствену заштиту које се налази у Градској управи.

Иначе, брачни парови могу да ураде вантелесну оплодњу у којој год желе здравственој установи, при чему једном морају да прођу државну комисију, како би се установило имају ли праву индикацију за поступак.

Извештава новинарка РТК Ксенија Ђерковић.

*Преузимање текста или дела текста дозвољено је само уз навођење извора. Фотографије, аудио и видео материјал, као и њихови делови (скриншот и сл.), уколико није другачије означено, су власништво ПД Радио телевизија Крагујевац доо и њихово преузимање је могуће само уз сагласност аутора.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *