У Институту за јавно здравље стручни тимови свакодневно обављају бројне анализе. Узоркују се животне намирнице, вода, прате се параметри аеро загађења.
Према најновијим резултатима узоркована вода на јавним чесмама у Белошевцу и Дивостину је бактериолошки исправна, док је вода са јавних чесама у Кошутњаку, Теферичу и Бубњу бактериолошки неисправна.
Најновија истраживања показују да су параметри аерозагађења у границама вредности и да загађења ваздуха у Крагујевцу тренутно нема.
Током топлих летњих дана када је у континуитету температура ваздуха била око 35 степени многи грађани су спас од жеге тражили на јавним чесмама.
Вода која се користи са градских јавних чесама чија се исправност свакодневно контролише у лабораторијама Јавно комуналног предузећа Водовод и канализација је бактериолошки и хемијски исправна, па грађани немају разлога за бригу.
Међутим они који користе воду са јавних чесама у Кошутњаку, Дивостину, Белошевцу, Бубњу, Теферичу и Шумарицама требало би да буду опрезни.
У Институту за јавно здравље једном месечно раде анализе тих вода и тада утврђују њену хемијску и бакетриолошку исправност.
Најновији резултати показују да је од узоркованих вода на тим локацијама, бактериолошки исправна вода у Дивостину и Белошевцу.
Аеро загађење мери се свакодневно, наводе у Институту за јавно здравље. Највеће загађење је на фреквентним местима на којима се одвија саобраћај око Мале Ваге, као и раскрсница код Медицинске школе.
Ваздух је загађен у насељу Аеросдром, код Основне школе Мирко Јовановић, у Илићеву, и Индустријској зони. Ипак, резултати показују да су тренутно сви параметри у границама дозвољених вредности, тврде у Институту за јавно здравље.
Највеће аеро загађење у Крагујевцу настаје почетком грејне сезоне. Енергент који нарушава баланс еколошке средине је угаљ. Овај огрев користи током зиме више од 40 хиљада домаћинстава.
Издувни гасови транспортних аутомобила, шлепера, аутобуса, камиона и велика фреквентност путничких возила додатно загађују ваздух.
Извештава новинарка РТК Катарина Мировић.