Документарну изложбу „Јасеновац – право на незаборав“ отворену у Спомен парку „Крагујевачки октобар“ пратила је и научна конференција којој су присуствовале еминентне званице, представнци државног врха, академска јавност.
Експонати на отвореном али и у простору музеја подсећају на страдање недужних цивила у Јасеновцу, опомињу и из Крагујевца поново шаљу антиратну поруку.
Поставка представља скроман допринос очувању универзалних вредности и глобалних напора Уједињених нација на спречавању рехабилитације неонацистичких идеологија,појаве ревизије и свих облика дискриминације.
Монументална поставка својевремено је са седам тона опреме у Њу Јорку први пут проговорила у Уједињеним Нацијама о жртвама Јасеновца.
Јединствена по формату.
На око 1500 метара квадратних, предстваљена је својеврсна музејска изложба под отвореним небом.
Документарна изложба је подршка напорима УНИЦЕФ-а у правцу заштите права деце имајући у виду да је Јасеновац био и логор за децу.
Циљ изложбе је неговање културе сећања на српске, јеврејске и ромске антифашистичке жртве у једном од укупно 8 логора у Другом светском рату.
Поставка која је поводом Међународног дана холокауста приказана у Уједињеним нацијама, у Крагујевцу је проширена постављањем реплике “Вребачнице“ и репликом улазне капије и ограде.
Представља први подухват реконструкције одређених сегмената Јасеновца.
Поводом 75 година од пробоја логора Јасеновац, ослобађања концентрационог логора Аушвиц и завршетка Другог светског рата, у Спомен парку „Крагујевачки октобар“ документарну изложбу и научну конференцију „Јасеновац – право на незаборав“ отворила је Смиља Тишма, која је председавала конститутивном седницом Скупштине Србије и која је преживела Јасеновац као седмогодишња девојчица.
Извештава новинарка РТК Слађана Обрадовић Чукарић.