Нови Закон о становању требало би да промени лоше навике станара, с обзиром на то да ће бригу о стамбеним зградама водити професионални управници.
Тренутна култура становања није на задовољавајућем нивоу, о чему сведоче фотографије из архива Удружења професионалних управника Србије.
У име локалне самоуправе организаторе ове једнодневне изложбе у Крагујевцу, поздравио је главни градски урбаниста Александар Ненковић са сарадницима.
Да слика говори хиљаду речи потврдила је изложба фотографија на којој су приказани стамбени објекти у нашој земљи.
Ружној слици Србије доприносе зграде са ољуштеним фасадама, похабаним и зарђалим олуцима, разбијеним стаклима на улазима и неуређеним зеленим површинама.
Систем енергетске ефикасности није није решен у 90 одсто случајева, а по уређености и изгледу стамбених јединица наша земља значајно заостаје за градовима Европе.
Нова законска решења требало би да промене лоше навике станара, с обзиром на то да ће бригу о стамбеним зградама водити професионални управници.
Организатор изложбе, Удружење „Професионални управници Србије“, на овај начин скреће пажњу јавности на лошу културну становања.
На фотографијама су приказане бројне стамбене зграде у Србији, које осим тога што руже изглед насеља представљају и опасност за људе који свакодневно пролазе поред њих или ту живе.
Главни градски урбаниста, архитекта Александар Ненковић сматра да и у Крагујевцу има ружних зграда. Он сматра да ће нови закон поправити ту слику.
Иначе, у Србији највише професионалних управника зграда има у Новом Саду, а нешто мање у односу на број становника их је у Београду и Крагујевцу.
Они ће убудуће бити надлежни да закон о становању буде примењен у пракси што ће знатно унапредити културу становања али и повећати вредности некретнина.
Извештава новинарка РТК Катарина Мировић.
One thought on “Низак ниво културе становања”