У Крагујевцу се приводи крају вишегодишњи процес замене калориметара у стамбеним зградама прикљученим на систем даљинског грејања.
Из „Енергетике“ поручују да је остало да се замени још нешто мање од 15 одсто уређаја и да ће посао бити завршен до почетка предстојеће грејне сезоне. Замена се спроводи у складу са Уредбом Владе Србије, а циљ је прецизније мерење потрошње топлотне енергије и праведнији обрачун грејања.
Замена калориметара у објектима прикљученим на систем даљинског грејања у Крагујевцу улази у завршну фазу. Према подацима из „Енергетике“, до сада је замењена велика већина уређаја, а преостали ће бити уграђени до почетка нове грејне сезоне.
Прелазак на савремене калориметре значајан је јер омогућава прецизније праћење стварно испоручене топлотне енергије.
На тај начин стварају се услови да се потрошња контролише и рационализује, а корисници подстичу на енергетски одговорније понашање.
Важно је истаћи да трошкове набавке, уградње и баждарења калориметара сноси „Енергетика“, тако да грађани не плаћају замену уређаја.
Коначни циљ овог процеса је успостављање што праведнијег система обрачуна грејања, заснованог на стварно измереној потрошњи топлотне енергије, уз повећање енергетске ефикасности и смањење непотребних губитака у систему.
Из „Енергетике“ очекују да ће сви преостали радови бити завршени на време, како би систем за мерење потрошње био у потпуности спреман за почетак наредне грејне сезоне.
Извештава новинар РТК Дарко Милошевић.
