Пројекат “Отпад је ресурс” представљен у Првој крагујевачкој гимназији

У Првој крагујевачкој гимназији, 26.11.2024. године, представљен је пројекат “Отпад је ресурс” који је спроведен у оквиру јавног позива у области заштите животне средине града Крагујевца.

Носилац пројекта “Центар за унапређење и афирмацију жена у зеленом бизнису” из Београда.

Циљ пројекта је био да се млади кроз едукативни садржај, одржавањем радионице “Отпад је ресурс” упознају са правилним управљањем отпадом и кроз примере добре праксе из области циркуларности (израда каталога циркуларних решења која су већ имплементирана у пракси) подстакну на иновативна решења у области циркуларности тј. како неком старом производу дати нову употребну вредности или продужити живот.

На радионици се говорило како правилним управљањем отпадом млади могу допринети смањењу коришћења природних ресурса, заштити природних станишта биљака и животиња, смањити загађеност земљишта, воде и ваздуха, уштедети енергију а понајпре смањити отпад на депонијама.

Учесници пројекта Прве крагујевачке гимназије су показали заинтересованост како могу допринети очувању животне средине те су истакли примере из сопствене праксе да стару одећу не бацају већ поклањају, да углавном носе цегере приликом одласка у куповину да ретко купују кесе а у случају купљене кесе исту користе више пута.

У оквиру пројекта је представљен филм о женама предузетницама које отпаду дају нови живот тј нову употребну и еколошку вредност.

Представљена је прича о Александри Мамић Петровић која од стаклених тегли и флаша техником декупажа прави декоративне предмете.

Такође, представљена је прича Маје Кнежевић Бирманчевић која ради под брендом Маја Кнез у области одрживе моде и смањењу модног отпада, која од донираног тексаса креира нову уникатну одећу и даје јој нову употребну вредност.

Биљана Каровска, визуелна уметница, која природним бојама добијеним од воћа и поврћа као што су љуске од лука, танинска киселина од жира, коштице и коре од авокада и коре од нара, боји природне тканине.

Представљен је и мали бизнис под називом “Вредни Дабар” из Бојника чији је главни производ по коме су и постали препознатљиви табуреи са оставом, чију унутрашњу конструкцију праве од странице ормара, комода или кухињских елемената, те исту касније тапацирају и декоришу према захтевима својих купаца.

Гости на представљању пројекта “Отпад је ресурс” је био начелник одељења заштите животне средине градске управе града Крагујевца господин Драган Маринковић, директорка Прве крагујевачке гимназије госпођа Славица Марковић, председница Асоцијације пословних жена “Визија” из Крагујевца госпођа Биљана Станојевић, председник Клуба акцијаша и волонтера Крагујевац господин Јовица Станковић, који су након приказаног филма узели учешће у размени идеја и иновативних решења у области управљања отпадом са учесницима пројекта Прве крагујевачке гимназије.

Представљање пројекта, који су његови циљеви и очекивани резултати, говорила је председница “Центара за унапређење и афирмацију жена у зеленом бизнису” госпођа Јасмина Јовић.

Аутор текста: “Центар за унапређење и афирмацију жена у зеленом бизнису” Београд

Аутор фотографија је Игор Вићентијевић.

Kontakthttps://www.centarzzb.rs/sr/kontakt.html

https://www.facebook.com/profile.php?id=61555154121916

https://www.instagram.com/zeneuzelenombiznisu/

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *