У порти Старе цркве Свете Тројице одржан је концерт духовне и световне музике Првог београдског певачког друштва.
Концерт је организован под највишом заштитом Српске православне цркве и покровитељством Његове Светости Патријарха Српског Порфирија, а са благословом његовог преосвештенства епископа шумадијског Господина Јована.
Прво београдско певачко друштво ужива углед најстаријег хорског ансамбла у Србији.
Од певачког друштва које је 1853. године основала група грађана, хор је прерастао у праву националну институцију.
Епископ шумадијски Господин Јован, у знак захвалности, одликовао је ово певачко друштво највећим орденом Светих мученика крагујевачких првога реда, док је заузврат, певачко друштво Епископу шумадијском и храму Свете Тројице поклонило Повељу коју је осликао Паја Јовановић.
Репертоар Првог београдског певачког друштва по традицији чине духовне и световне композиције словенских композитора, али је Хор својевремено у Србији премијерно извео велика вокално-инструментална дела.
На концерту у порти Старе цркве Свете Тројице изведено је чак 12 композиција под диригентском палицом Светлане Вилић.
Прво београдско певачко друштво концерт је одржало на позив црквене општине Старе цркве у Крагујевцу.
Хор чува и наставља традицију грађену током дугог периода свог рада, често и у веома тешким условима. Наредне године Прво београдско певачко друштво прославиће 170 година непрекидног рада.
Извештава новинар РТК Наташа Радивојевић.
