Градско веће формирало је радно тело које ће се у наредном периоду бавити питањем комплекса Војно-техничког завода, а које се састоји из два тима, нагласио је помоћник градоначелника за међународну сарадњу, Борис Ковачевић, који је и кординатор радног тима.
Први тим бавиће се решавањем имовинско-правних односа, док ће други тим бити задужен за креирање простора и идејних решења.
У згради града одржана је прва седница радних тимова за предузимање активности на обнови културно-историјске целине комплекса Кнежевог арсенала.
Кнежев арсенал представља јединствен војно-индустријски и архитектонски комплекс у Србији, али и у Европи.
Амбијентална целина састоји се из фабричких зграда, радионица с краја 19. и почетка 20. века, Тополивнице, Чаурнице, али и музеја Стара ливница.
Требало би подсетити да је на овом простору засијала прва сијалица у Србији 1884. године, а у Тополивници са радом почела прва модерна машина.
Архитектура је јединствена.
Доминира црвена опека, дрвени доксати, високи димњаци, а модел градње примењен је по угледу на грађевине у Немачкој и Француској.
Реч је о реконструкцији објеката и простора на више од 95 хектара површине, где се обавља производња у три фабрике: Застава Терво, Застава оружје и Ковачница.
Потпуном реконструкцијом комплекса значајно би се унапредио имиџ Крагујевца.
Иако се деценијама уназад говори о реконструкцији Кнежевог арсенала, посао око уређења Војно-техничког завода захтева решавање комплексних имовинских односа, уређење пројектне документације, плана детаљне регулације, нагласио је градоначелник Никола Дашић.
Осим тога, требало би имати у виду да фабрике на овом простору раде век и по.
У време НАТО агресије овај простор је бомбардован, па је потребно значајан акценат ставити и на еколошко уређење.
С друге стране, у тим који би радио на идејним решењима били би укључени професори ФИЛУМ-а крагујевачког Универзитета и Архитектонског факултета Универзитета у Београду, али и студенти на мастер студијама ових високообразовних установа.
Посао је обиман и комплексан, став је радне групе, а чланови тог тела јединствени су и у мишљењу да би одмах требало прионути на посао.
Када је реч о решавању имовинских односа требало би консултовати више министарстава и све интересе сврстати у једну причу.
Овај простор би према најавама, био уређен по мери младих људи, туриста који посећују Крагујевац, али и других друштвених и привредних субјеката у граду.
Извештава новинар РТК Катарина Мировић.