Кућа крагујевачке породице Бојаџић у којој се налази део књижног фонда Народне библиотеке „Вук Караџић“ одлуком о реституцији враћена је власницима.
Запослени ове Установе културе чије се седиште налази у том простору већ су почели са селидбом књига, јер је одлуком Скупштине града Крагујевца пронађен нови простор у згради некадашњег Градског дома.
Град Крагујевац финансираће закуп за коришћење простора Привредној комори Србије у наредних годину дана .
Из Бојаџића куће која се налази у улици Николе Пашића запослени Народне библиотеке Вук Караџић преселиће 11 хиљада књига из завичајног простора, и више од 3 хиљаде периодичних публикација, новина, плаката, каталошких издања.
Поред тога у новом простору место ће наћи и оставштина крагујевачких писаца Милена Николића, Зарије Вукићевића и Десимира Благојевића у виду рукописа и фотографија.
На шестом спрату у згради некадашњег Градског дома који ће користити Народна библиотека има 285 квадрата па ће тако у овој згради на галерији, првом, другом, трећем и шестом спрату бити смештена богата ризница ове Установе културе.
Град Крагујевац пронашао је решење како би помогао Народној библиотеци Вук Караџић да у веома кратком року напусти кућу у којој је обављала рад и изнађе нови простор.
Осим тога град ће у наредних годину дана плаћати закуп шестог спрата Градског дома.
Иначе, библиотека Вук Караџић постоји од 1860. а од оснивања до данас селила се тринаест пута.
Данас има неколико огранака у крагујевачким насељима и на сеоском подручју. У фонду се налази више од 330 хиљада књига и око 250 хиљада периодичних публикација.
Према европским стандардима градови који имају више од сто педесет хиљада становника требало би да имају библиотеке које заузимају простор од 4 до 5 хиљада квадрата.
То подразумева и значајна финансијска средства а према речима члана Градског већа Миљана Бјелетића локална самоуправа интензивно тражи трајно решење за простор Народне библиотеке Вук Караџић.
У наредних неколико дана селидба књига и публикација биће завршена а бројне књиге наћи ће се на новим полицама које су набављене средствима Министарства културе, које је за ту намену издвојило милион динара.
Извештава новинарка РТК Катарина Мировић