Неуобичајене временске прилике, у овом делу године, добре су за ратарске културе, али отежавају радове, кажу у Пољопривредној станици Крагујевац.
Са друге стране, кишовито време не погодује воћу, па уколико се задржи, утицаће на лошији квалитет плода и раст цена.
Временске прилике у мају не погодују воћу.
Кишовито време утиче на лошији квалитет воћних плодова, а због непогода очекује се и мањи род воћа, што може донети раст цена.
У случају побољшања временских прилика у наредном периоду, стање воћа може да се поправи фолијарном прихраном, редовним ђубрењем и међуредном обрадом.
Због сушног периода у марту и априлу, киша погодује ратарским културама, али отежава пољопривредне радове.
Ово је период у години када треба радити на заштити ратарских култура применом агротехничких мера.
Киша је дошла у незгодно време, када цвета луцерка, која је полегла.
Долази и до задржавања воде на парцелама, што неповољно утиче на биљке.
Пшеница се налази у фази класања и интензивног раста, али треба водити рачуна да не дође до појаве болести.
У том случају треба обавити фунгицидну заштиту.
Извештава новинар РТК Саша Стаменић.
