Зимско орезивање – кључни корак ка здравом и продуктивном воћњаку

Зимско орезивање воћака је редовна агротехничка мера која се обавља у свим вишегодишњим засадима воћа и винове лозе.

Оптимално време за извођење ових радова је крај зиме и рани почетак пролећа.

Зимско орезивање воћа један је од најважнијих корака у одржавању воћњака, и од тога зависи да ли ће род бити квалитетан.

Најбоље време за зимско орезивање воћака је током периода мировања, када стабла немају лишће.

Треба избегавати орезивање током екстремних хладноћа, за осетљиве врсте воћака препоручује се да то буде крајем зиме како би се смањио ризик од оштећења због мраза.

Препорука стручњака је да се јесења резидба ради пре свега код старијих засада, а у пролеће са онима који су у фази формирања узгојног облика.

Зимско орезивање воћака кључни је корак у одржавању здравог и продуктивног воћњака.

Потребно је водити рачуна о временским условима како би избегли непотребну штету.

Извештава новинарка РТК Зорица Савић Ранковић.

*Преузимање текста или дела текста дозвољено је само уз навођење извора. Фотографије, аудио и видео материјал, као и њихови делови (скриншот и сл.), уколико није другачије означено, су власништво ПД Радио телевизија Крагујевац доо и њихово преузимање је могуће само уз сагласност аутора.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *