Иза сваког издатог документа, електронске услуге, уписа детета у вртић или решења које грађани добијају од државе, стоје људи чији рад најчешће остаје невидљив јавности.
Управо њима, по први пут у Србији, посвећен је Дан државних службеника, обележен у Палати Србија.
Министарство државне управе и локалне самоуправе установило је нову праксу обележавања Међународног дана јавне управе – 23. јуна.
У свечаној сали Палате Србија, додељена су признања најуспешнијим институцијама и локалним самоуправама које су ове године највише допринеле професионализацији и модернизацији система јавне управе.
“Министарство државне управе и локалне самоуправе ће наставити да улаже у знање, професионални развоји напредовање државних службеника, кроз даље унапређење државно-службеничког система са жељом да додатно оснажи статус и положај свих државних службеника зато што верује да професионална и мотивисана јавна управа није трошак – она је инвестиција у снагу државе и поверење грађана.
На крају овог излагања, дозволите ми да као министар државне управе и локалне самоуправе који је ресорно задужен за сложен процес јачања административних капацитета, као предуслова за оцену спремности Србије да постане чланица Европске Уније, свим државним службеницима изразим искрене честитке поводом њиховог дана и упутим једно велико хвала,” изјавила је Снежана Пауновић, министарка државне управе и локалне самоуправе
За најбољу градску управу признања су добили Град Нови Пазар и Град Крагујевац, док је за најбољу општинску управу проглашена Општина Врњачка Бања.
Награђене су и институције које имају кључну улогу у обуци и развоју кадрова: Национална академија за јавну управу, Правосудна академија и Дипломатска академија.
“Као локална самоуправа, ми смо први контакт грађана са државом, и управо зато је наша одговорност највећа. Ово признање нас обавезује да лествицу подигнемо још више, да наставимо да уводимо иновације и да будемо пример ефикасности и посвећености,” рекао је Бобан Ђуровић, председник Општине Врњачка Бања.
“Ово признање доживљавамо као потврду значаја знања, стручности и континуираног усавршавања у државној служби, али истовремено и као обавезу да и у будућности наставимо да радимо још посвећеније, одговорније и преданије,” сматра Немања Грбић, директор Дипломатске академије
Дуже од двадесет година, Европска унија улаже у модерну и професионалну јавну управу у Србији, са укупно око 265 милиона евра подршке, укључујући и ону која је намењена развоју и професионализацији целог државно-службеничког система.
„Професионални, стручни и одговорни државни службеници од суштинског су значаја за изградњу поверења између грађана и државе.
Они обезбеђују континуитет, штите владавину права и претварају јавне политике у опипљива побољшања у свакодневном животу људи.
Државни службеници нису само пуки администратори.
Они морају бити и носиоци промена, чувари континуитета и партнери у изградњи просперитетнијег, отпорнијег и инклузивнијег друштва.
Професионална јавна управа заснована на заслугама и усмерена на потребе грађана остаће један од најчвршћих темеља даљег напретка Србије на њеном путу ка Европској унији, а ЕУ ће остати посвећена подршци реформама које помажу да се јавна управа развија, модернизује и боље служи грађанима у локалним заједницама,” изјавила је Пламена Халачева, отправница послова и заменица шефа Делегације ЕУ у Србији.
Изградња ефикасне, професионалне и грађанима усмерене управе један је од темеља реформе јавне управе, која се у Србији спроводи уз континуирану подршку Европске уније.
Извештава новинарка РТК Бојана Крстић.
