Култура: Први инвентар библиотеке 1866-1867

У Народној библиотеци „Вук Караџић“ представљено је фототипско издање публикације „Први инвентар Јавне библиотеке у Крагујевцу: 1866-1867“ године у издању Народне библиотеке из Крагујевца и Народне библиотеке Србије из Београда.

На пројекту су радили: бивша директорка библиотеке др. Мила Стефановић, Светлана Јанчић прва жена директор Народне библиотеке Србије, Мирко Демић, а публикацију је приредила Татјана Јанковић.

Први библиотечки фонд у Крагујевцу, односно Србији које је Павел Шафарик евидентирао у документима чинило је поклоњених 280 књига.

Занимљиво је су, да је и поред бурних деценија, два светска рата, запослени у крагујевачкој библиотеци успели да уђу у траг књигама, а неколицина се чува у збирци – старе и ретке књиге завичајног одељења Народне библиотеке „ Вук Караџић“ у Крагујевцу. То је вредно културно историјско наслеђе.

Павел Шафарик  је успео да створи не само културну, већ и научну институцију од библиотеке, а својом доследном и планском набавном политиком, развијеним контактима са страним и домаћим књижарама и антикварницама и систематским прикупљањем рукописа и старих штампаних књига при обиласку манастира и цркава готово удвостручио библиотечки фонд,тако да је 1869.године Библиотека поседовала 9566 дела у 23909 свезака.

Представљање публикације део је програма Мајских свечаности у граду Крагујевцу којима се придружује и Народна библиотека.

 Фототипско издање публикације „Први инвентар Јавне библиотеке у Крагујевцу: 1866-1867“ намењено је не само библиотекарима, већ и садашњим и будућим нараштајима младих истраживача, историје, књижевности.

Доноси и драгоцене податке о читалачким интересовањима ондашњег корисничког аудиторијума, а у ширем смислу открива правац у коме се планирао развој библиотека у Србији. 

Аутор Слађана Обрадовић Чукарић.

*Преузимање текста или дела текста дозвољено је само уз навођење извора. Фотографије, аудио и видео материјал, као и њихови делови (скриншот и сл.), уколико није другачије означено, су власништво ПД Радио телевизија Крагујевац доо и њихово преузимање је могуће само уз сагласност аутора.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *