Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања објавило је детаљно упутство у коме су објашњена права и обавеза радника и послодаваца у току ванредног стања.
Председник Удружења за безбедност и здравље на раду Србије, Драгослав Томовић тврди да се од превентивних мера заштите у колективима најмање поштује социјална дистанца и да је то посебно изражено у појединим продајним објектима.
Уколико се због делатности и природе посла не може организовати рад од куће, послодавац је дужан да обезбеди мере заштите и здравља запослених, као и да организује рад у сменама, како би што мањи број запослених и других радно ангажованих лица обављао рад у једној просторији.
Тим поводом, Удружење за безбедност и здравље на раду Србије, у време ванредног стања издало је упутство о мерама превенције поводом појаве корона вируса.
Ту су на једном месту наведене обавезе послодаваца у циљу спровођења мера заштите и здравља запослених.
У Србији је, према последњим подацима, око 40 одсто послодаваца наставило са радом и већина поштује мере безбедности.
Највећи проблем су поједини малопродајни објекти где се не поштује социјална дистанца између купца и продавца, а то је да удаљеност између лица мора бити најмање два метра, као и да на површини од четири квадрата не може бити више од једне особе.
У циљу спровођења мера заштите и здравља радника, запослени су у обавези да провере да ли су радна места чиста и хигијенска.
Такође је потребно је да одржавају личну хигијену, односно редовно перу руке, док послодавац мора да обезбеди правилну вентилацију затворених просторија и маске за лице.
Извештава новинарка РТК Зорица Савић Ранковић