Према народној традицији, Божић се обележава уз бројне обичаје, наслеђене од предака, од давнина.
Иако је многе време искоренило, до данас се ипак поштује симболика рођења Исуса Христа у сваком дому који празнује Божић.
Истраживали смо како се данас обележава Божић у односу на раније године и колико се поштује трдацијија прославе Христовог рођења у нашој земљи.
Одговоре на та питања пронашлио смо у Народном музеју у Крагујевцу.
Својевремено, на Бадњи дан, рано ујутру домаћин куће са синовима ишао је у шуму и ударцем секире обарао храстово стабло.
Бадње дрво уносио је у кућу а на вратима су га дочекивали укућани бацајући орахе, пшеницу и кукуруз како би година која долази била родна.
Тако је било некада. Много тога данас није могуће обавити у складу са обичајима, па се приступило симболичном обележавању овог великог празника.
Етнолог Народног музеја, Наташа Николић наводи да се на ове празнике уводе и новитети који немају никаве везе са традицијом и обичајима а то је да се на аутомобиле ставља бадњак.
Ипак, до данас се одржала традиција уношења бадњака који се у складу са савременим начином живота купује у трговинама, пијаци и на улици.
Традиционално се меси чесница у коју се убаци новчић а ко га пронађе сматра се да ће целе године бити срећан и успешан.
Традиција породичног окупљања се одржала до данас. Уз богату трпезу, љубав и разумевање, мали поклони, спремни за укућане неизоставни су за сваки Божић.
Одржала се и традиција доласка првог госта, положајника.
Прослава најрадоснијег хришћанског празника има свевремену поруку која се вековима није променила.
Рођење Христово симбол је радости, мира, љубави, праштања и посвећености породици.
Извештава новинарка РТК Катарина Мировић.