Јавно комунално предузеће „Шумадија Крагујевац“ располаже са 120 контејнера за одлагање стаклене амбалаже које постаља у градским и приградским насељима и на сеоском подручју.
„Управљање стакленом амбалажом на Западном Балкану“ је пројекат који ово комунално предузеће чији је оснивач град и локална самоуправа спроводе са партнерима.
Запослени у Шумадији поставили су стаклена звона – посуде од пластике велике запремине у бројним градским насељима и приграду, а ускоро ће се наћи и на сеоском подручју.
Очување животне средине представља део националне стратегије, а подаци говоре да се у Србији годишње пласира око 60 хиљада тона стаклене амбалаже.
Ипак, сакупи се и рециклира свега 27 хиљада тона, а остатак завршава у подрумима, оставама и депонијама у природи.
У нашој земљи рециклира се испод 50 одсто стаклене амбалаже, а како би се на најбољи начин очувала животна средина, Крагујевац се укључио у пројекат „Управљања стакленом амбалажом на Западном Балкану“.
Пластичне посуде које подсећају на стаклена звона могу да приме и до хиљаду килограма стаклене амбалаже.
На градском подручју постављено је 60 стаклених звона. Ове посуде наћи ће се и у приграду и то на 14 пунктова, док ће запослени у Шумадији у околним селима поставити 45 контејнера.
Иначе, град Крагујевац из буџетског фонда за заштиту животне средине издваја три милиона динара, а значајна средства опредељена су и за израду плана квалитета ваздуха и смањење штетних последица по здравље људи.
Извештава новинарка РТК Катарина Мировић.